Centra raksti - WWW.HUMAN.LV - Dziedinošais spēks – smiekli un dziļā relaksācija.
Latviski По русски English
Apmācības skolā
Par skolu
Atsauksmes
Bibliotēka
Kontakti


Cik Jums ir gadu?
Mazāk par 14
14-17
18-21
22-28
29-39
40-55
virs 55
 
(Nobalsot varat vienreiz dienā)
balsošanas rezultāti »


 
 


 

.

Andrejs Bašuns

"Dziedinošais spēks –
smiekli un dziļā relaksācija."
 
    Vairums cilvēka problēmu ir saistītas ar tā iekšējo sasprindzinājumu un spriedzi, kas iegūta visa mūža garumā. Tas jūtams praktiski visos organisma līmeņos, no fizioloģijas līdz pat prātam.
    Šie sasprindzinājumi, par daudziem no kuriem cilvēki pat nenojauš, kavē vitālās enerģijas dabisko cirkulāciju. Bet lai cilvēks būtu vesels un laimīgs, tā organismā noteiktā daudzumā brīvi jācirkulē noteiktas kvalitātes enerģijai.
Bet vairumā gadījumu tas nenotiek.
Un tas savukārt negatīvi ietekmē cilvēka veselību un visus viņa dzīves aspektus. Šī iekšējā sasprindzinājuma sekas ir dažāda rakstura sāpes, slimības, nospiestības sajūta, nervu un psihiskā spriedze, dažādi kompleksi, bailes. Tas viss traucē cilvēkam būt dabiskam, pilnīgāk izpaust savu radošo potenciālu un būt darbspējīgākam. Kā lai sev palīdzam? Ko mums iesākt?

Viens no pašiem efektīvākajiem un vieglāk pieejamiem veidiem – tie ir smiekli! Ievērojamu daļu iekšējās nospiestības un spriedzes var noņemt ar smieklu terapijas nodarbībām un noteiktiem jogas vingrinājumiem.

Mūsu organisma dabiskie spēki visoptimālākajā veidā darbojas tajos brīžos, kad mēs esam dabiski, kad nepakļaujamies kādam uzvedības stereotipam un neatrodamies kādu nosacītu rāmju ietvaros, kad «klusē» galvenais mūsu iekšējās vitālās enerģijas «patērētājs jeb aprijējs» – intelekts.

Visiem zināms, ka smiekli un labs noskaņojums cilvēkam ir spēcīgs dziedniecisks atbalsts. Bet smieklu terapija ar savu komplekso iedarbību ir arī pats ātrākais un iedarbīgākais līdzeklis šīs iekšējās spriedzes novēršanai un visa organisma harmoniskas darbības atjaunošanai. Taču lai smieklu terapijā gūtu maksimālu efektu, smiekli jālieto gudri un ar normu.

Smieklu terapija – tie nav tikai smiekli vien. Tā ir vesela programma, kurā ietilpst:
- samērā vienkāršu jogas vingrinājumu komplekss, kurā galvenā uzmanība tiek pievērsta mugurkaula izvingrināšanai, muskuļu spriedzes noņemšanai un relaksācijai;
- speciālu elpošanas vingrinājumu apmācība, lai stabilizētu nervu sistēmu un psihi;
- iekšējās norimšanas elementu apmācība, lai sasniegtu dziļu atslābināšanos un mieru.
Tas viss kopumā gala rezultātā noved pie visa organisma atjaunošanas.

Speciāli atlasīti elpošanas vingrinājumi sniedz dziļu atslābināšanos un atpūtu, kas palīdz pakāpeniski palielināt smieklu slodzi un, līdz ar katru nodarbību, aizvien dziļāk attīrīt un nostiprināt nervu sistēmu, psihi un visu organismu kopumā.

Ir vēl viena neapstrīdama smieklu priekšrocība, salīdzinot ar daudziem ārstnieciskās iedarbības veidiem uz cilvēku. Tāda, ka smiekli ir absolūti dabisks līdzeklis, un tātad nekaitīgs. Smiekliem nepiemīt nekādas negatīvas blakusiedarbības. Smiekli mudina cilvēku dzīvi uztvert pozitīvi. Pazūd bailes, pārdzīvojumi, trauksmes sajūta. Smieklu terapijā tiek izmantots tieši tas, ka atveseļošanās notiek bez zālēm, tikai pašas dabas spēku iedarbības rezultātā. Nodarbību laikā organisms optimāli pāriet pašregulācijas režīmā, tātad pati daba sāk strādāt atjaunošanās virzienā, organisms atveseļojas un atjaunojas.

Pasaules praksē (mēs šajā jomā izmantojam Amerikas, Eiropas un Japānas pieredzi), tur, kur aktīvi tiek izmantota smieklu terapija, gandrīz vai lielākās grūtības, ar kurām saskaras nodarbību vadītāji, ir kā palīdzēt cilvēkam sākt smieties.

Kā palīglīdzekļi tiek izmantotas humoristiska satura videokasetes, audioieraksti un pat pazīstamu satīriķu uzstāšanās publikas priekšā, attiecīgas dekorācijas, atribūtika, tērpi un tamlīdzīgi līdzekļi.

Bet ja cilvēkam tas vai cits humorists nepatīk? Un ja nu viņš šīs anekdotes jau nez cik reizes ir dzirdējis? Ja viņam ir slikts noskaņojums un kasetē ierakstītie smiekli viņu vienkārši kaitina? Nesāksi taču ar varu kutināt?!

Pieredze liecina, ka būt vienlīdz pieņemamam priekš visiem uzreiz neizdodas. Un nevar pat būt drošs, ka vairākumam nodarbībā izmantotie līdzekļi būs pa prātam.

Pretējā gadījumā no tādas smieklu terapijas, protams, nebūs nekāda labuma.

Vēl viena problēma, ar kuru savā darbā saskaras smieklu terapijas instruktori, ir saistīta ar smieklu iedarbības dozēšanu grupu seansos. It īpaši, kad zālē atrodas slimnieki vai ļoti novājināti cilvēki. Un grūtības izpaužas apstāklī, kā pie noteiktas smieklu devas apstādināt vētrainu smiešanos, ja tāda sākusies, nenovedot to līdz histērijai un psihoemocionālai pārslodzei? Jo šāda pārslodze var būtiski ietekmēt cilvēka fizisko pašsajūtu – pasliktināt to. Ja zālē atrodas 5-6 cilvēki, viss ir koriģējams, bet ja viņu ir 100 vai 200?

Ja runājam par humorista uzstāšanos, tad smiekli tiek izraisīti ar cilvēka intelektuālās uztveres starpniecību. Tātad tas ir virspusējs variants, kurš ir atkarīgs no ļoti daudziem faktoriem.

Smieklu terapijas kā mērķtiecīgas dziednieciskas iedarbības uzdevums ir palīdzēt visam cilvēka organismam pirms smieklu sākšanās nonākt nosacīta dziļa miera stāvoklī. Smiekli, kas izraisās šādā stāvoklī, ir daudzkārt efektīvāki.

Bet kā gan panākt to, lai viss cilvēka organisms nonāktu šādā dziļa miera un klusuma stāvoklī, un no šejienes, no šiem dziļumiem, palaistu smieklu enerģiju, - to nezina ne humoristi, ne mediķi. Jo šādu «dziļo» smieklu efektivitāte taču ir daudz lielāka. Šādi smiekli ļauj iztīrīt no organisma visdziļākos tur iesakņojušos stresus un to sekas, nonākt līdz pašiem smalkākajiem psihiskajiem sasprindzinājumiem un aizvākt tos prom.

Kā gan nonākt stāvoklī, kurā iespējama visa organisma norimšana? Kā panākt, lai atslābinās un nonāk miera stāvoklī ne vien mūsu fiziskais ķermenis, bet arī prāts, psihe, nervu sistēma? Tā ir tikai neliela daļa no Сilvēka apziņas pilnveidošanas praktisko zināšanu sistēmas, kas tiek apgūta Cilvēka garīgās pilnveidošanās centrā. To, kā nonākt organisma apklušanas un dziļas atslābināšanās stāvoklī, to kursu dalībniekiem iemācām 12 dienās. Tas notiek, veicot noteiktus fiziskos, elpošanas un garīgos vingrinājumus.

Smieklu uzsākšana norisinās no iekšējā smieklu impulsa, kurš tiek raidīts ar kursa instruktoru starpniecību. Bet ārēji tas izpaužas tā, ka vienkārši atskan komanda – «SMIEKLI!». Instruktori šo prasmi ģenerēt un izlaist caur sevi smieklu impulsus, izstrādā regulāri nodarbojoties ar garīgo praksi.

Cilvēka organisms, iegrimstot rāma miera stāvoklī, automātiski sāk attīrīties. Tas notiek uz dabas spēku aktivizēšanas rēķina.
Palaižot smieklus, instruktoru uzdevums ir palīdzēt atbrīvoties no nevajadzīgajiem sasprindzinājumiem un spriedzes un tādējādi paātrināt un padarīt efektīvāku attīrīšanās un atjaunošanās procesu.

Tas arī ļauj samērā vienkāršā, un, galvenais, dabiskā veidā, palaist smieklus jau no šā rāmā miera stāvokļa, izraisīt smieklus, kā arī attīrīt organismu no iesakņojušā stresa un noņemt spēcīgu psihisko spriedzi, kas traucē cilvēkam normāli dzīvot.

Medicīniskos pētījumos ir noskaidrots, ka galvas smadzenēs ir noteikti iecirkņi, kuru darbība atbild par cilvēka vispārējo veselības stāvokli un to, lai viņš dzīvi uztvertu kā laimīgu. Šo zonu stimulācija ļauj izārstēt daudzas slimības. Bet šodien faktiski nav tādu medicīnas preparātu, kuri spētu šīm zinām sniegt stimulējošu iedarbību. Un gluži vai vienīgais šāds preparāts ir kokaīns. Bet tam ir daudz negatīvu blakusiedarbību un, kas pats galvenais, tas izraisa narkotisku atkarību.

Savukārt ideāls līdzeklis bez jebkādiem medikamentiem, kas stimulē šīs galvas smadzeņu zonas, – tie ir smiekli!

Tie, kuri pabijuši turku pirtī un veikuši masāžas seansu pēc pēršanās, saka, ka jūtas kā no jauna piedzimuši! Tiek noņemts fiziskais sasprindzinājums un atbrīvotais ķermenis kļūst viegls un it kā gaisīgs. Bet šis stāvoklis ilgst tikai dažas dienas. Jo iekšēji cilvēks taču nav mainījies un, dabiski, nekas nav mainījies arī viņa attieksmē pret dzīvi. Un rezultātā viss ātri nostājas «savās vietās», sākotnējā punktā.

Nedrīkst aprobežoties ar saspīlējuma pagaidu noņemšanu vai attīrīšanos no sārņiem. Svarīgi rūpēties arī par to, lai nepiesārņotos no jauna. Un tas jau nozīmē mainīt savu attieksmi pret dzīvi.

To visu un vēl daudz ko citu mēs iemācām kursā «Smieklu terapija un dziļā relaksācija».

Smiekli cilvēkam ir kā «atslēdziņa», kura atver aizslēgtās durvis «sienā» starp viņu un dzīvi.

Šī «siena», kura sastāv no dažādām bailēm, kompleksiem, stereotipiem, agresijas, cinisma utt., ir paša cilvēka būvēta. Šīs savas «sienas» uzturēšanai cilvēks tērē milzīgus iekšējos spēkus. Reizēm tik daudz, ka tiek grauta veselība. Bet tas viss nav nekas vairāk, kā aizsardzība pret nezināmo, viņam nesaprotamo dzīvi.

Mūsu uzdevums ir iemācīt cilvēkam kaut vai periodiski (sākumā pietiks ar to) pavērt šīs durtiņas. Lai kaut caur durvju spraugu būtu vieglāk saņemt dzīves palīdzību. Kaut tā būtu vien neliela daļa - tas, ko viņš spēs sevī ielaist un pieņemt. Tas ir kā skābekļa malks. Pārējais cauri «sienai» vienkārši netiek cauri. Tādēļ cilvēks jāpamāca ne vien «pavērt durtiņas» (aizvien biežāk un plašāk), bet arī, kā ķerties klāt pašai «sienai». Padarīt to plānāku, caurspīdīgāku un beigu beigās novākt pavisam.

(Jūs man piedodiet šādu nosacīti tēlainu stilu, bet ja to visu mēģinātu izklāstīt zinātniskā valodā, aprakstot organismā notiekošos bioķīmiskos procesus, tad tam vajadzētu ne vienu vien biezum biezu grāmatu. Un mēs pat nerunājam par to, kā šie procesi aizsākas un norit smalkajos, acij neredzamajos cilvēka enerģētiskajos ķermeņos.
Diemžēl mūsdienu zinātne pagaidām nespēj sniegt precīzu izskaidrojumu tam, kas īsti ir smiekli. Starp citu, tā nespēj izskaidrot arī daudz ko citu).

Vienkārša «durtiņu» atvēršana, tātad – tieši smiekli – palīdz uz kādu laiku atvieglot stāvokli, taču ne izmanīt to! Līdz asarām izsmejoties humorista uzstāšanās laikā, kļūst vieglāk, taču iekšēji cilvēks neizmainās, tāpat kā arī neizmainās viņa attieksme pret dzīvi. Dzīve paliek, kāda bijusi! Tādēļ jāķeras pie «sienas», jāpadara tā plānāka. Un tas jau ir darbs ar sevi, tā ir sevis pilnveidošana.

Un vēl viena svarīga piezīme: smieklus var trenēt! Smieties prot ikviens cilvēks. Tikai viņš bieži vien un dažādu iemeslu dēļ šīs savas spējas apspiež.
 
Smieklu terapijas nodarbībās cilvēki mācās maksimāli atvērties smiekliem, uzticēties tiem kā labam, uzticamam draugam. Parasti vairums mūsu kursa dalībnieku pa īstam atveras kādā trešajā ceturtajā nodarbībā. Un tad arī var sākt izmantot nopietnāku pieeju: instruktori var pamatīgāk ķerties pie lietas.
 
 
Metodes īpatnības.

Mūsu smieklu terapijas programma ir unikāla: lai «palaistu» smieklus, nav vajadzīgs nekāds ārējais kairinātājs, kādus izmanto šāda veida treniņos, un kurš, kā jau sacījām, ne visiem ir vienādi pieņemams. Smieklus programmā izmanto ne tikai pašu smieklu un laba noskaņojuma dēļ. Viena no smieklu daudzajām funkcijām – tā ir cilvēka organisma sagatavošana efektīvākai elpošanas, fizisko un prāta vingrinājumu iedarbībai.

Smieklu terapijas uzdevums – aizvākt uzkrājušos sablīvējumus intelekta līmenī, nervu sistēmas, fizioloģijas, gludās muskulatūras līmenī, kuri saasinoties noved pie slimībām. Bet trenējoties cilvēks spēj izturēt aizvien lielākas slodzes. Prāts, psihe, nervu sistēma, visa fizioloģija attīroties kļūst stabilāka un spēcīgāka. Attiecīgi arī cilvēka dzīvē viss kļūst daudz vienkāršāk, vieglāk un laimīgāk.

Iedarbojoties kompleksi, smieklu terapija ļauj izbrīvēt milzīgu daudzumu vitālās enerģijas, kura agrāk tika tērēta lieki, tās pašas, pilnīgi nevajadzīgās iekšējās spiedzes uzturēšanai.
Tālāk pati daba virza šo atbrīvojušos enerģiju vajadzīgajā gultnē – visa organisma atjaunošanai un atveseļošanai. Mēs ne jau pirmo gadu vērojam mūsu kursantus, un varam to pārliecinoši apstiprināt.

Un vēl... Lai cik paradoksāli tas šķistu, bet pilnīgi nav obligāta pašu smieklu klātbūtne visiem, kas atrodas auditorijā katrā nodarbībā. Smieklu enerģijas pozitīvā iedarbība uz visiem vienalga norisinās vienādi – intelekts «klusē» un nepretojas dabas spēku iedarbībai.

Atpakaļ · Nākošā · Iepriekšējā
   
  

Top.LV

 

 

 
Copyright © 2002-2024 Международный центр Путь человека.
Copyright © 2024 K.K.Kukurs